1.jpg3.jpg4.jpg5.jpgdruk2.jpgdruk3.jpgdruk4.jpgdruk5.jpg

Edukacja Patriotyczna - rok szkolny 2016/2017

Uroczysta gala finału Konkursu Patriotycznego

12 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w XIII Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia był Tadeusz Kościuszko w związku 200. rocznicą jego śmierci. Gala wręczenia nagród odbyła się 12 czerwca 2017 r.

 

Tadeusz Kosciuszko

 

Laureatami konkursu filmowego, zajmując II miejsce, zostali uczniowie z klasy Icg: Damian Studnicki, Mateusz Woźniak i Sebastian Zajda.

Laureatką konkursu plastycznego została Sara Maciak z klasy Ier, zajmując III miejsce.

Wyróżnienie w konkursie filmowym otrzymał Sebastian Zając z klasy Iag.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy

  

Projekt „Uczeń - obywatel”

   Od listopada 2016 do czerwca 2017 r. grupa 20 uczniów z klasy II bg realizowała projekt „Uczeń – obywatel”. W ramach spotkań w Urzędzie Miasta Krakowa poznawała historię samorządu lokalnego, pracę miejskich radnych, spotykała się z krakowskimi politykami, uczyła się jak być aktywnym obywatelem. Miała okazję zwiedzić Pałac Wielopolskich – obecną siedzibę rajców miejskich i Prezydenta Miasta. Obserwowała obrady I Kongresu Młodzieżowych Rad Małopolski. Ponadto przemierzała ulice Krakowa „Śladami samorządu krakowskiego”. Cały czas przygotowywała się do konkursu wiedzy o samorządzie lokalnym. Efekt pracy był satysfakcjonujący.

 

OTO LAUREACI KONKURSU WIEDZY O SAMORZĄDZIE KRAKOWSKIM 2017 :

I miejsce: Tomasz Graczyk,

III miejsce: Klaudia Trąbka,

V miejsce: Jakub Sala

 

   Uroczysty finał spotkań projektu odbył się w niedzielę 4 czerwca 2017 r. Laureaci konkursu z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, w obecności Prezydenta Miasta odebrali gratulacje i nagrody.

 

Śladami Tadeusza Kościuszki w Racławicach

   Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w październiku 200. rocznicą śmierci tego bohatera narodowego. Uczniowie klasy II cr w ramach historycznego projektu o Insurekcji Kościuszkowskiej, 23 maja pojechali w okolice Racławic, gdzie rozegrała się słynna, zwycięska dla Polaków bitwa. Zobaczyli m.in. Kopiec Tadeusza Kościuszki, na garbie wzgórza Zamczysko, pomnik Bartosza Głowackiego, widoczny na obrazie „Panorama Racławicka” krzyż na Wzgórzu Dziemięrzyckim, a pod nim mogiłę poległych w bitwie 4 kwietnia1794 r. kosynierów. Wojciech Kossak i Jan Styka z tego miejsca szkicowali teren do swojej Panoramy. Następnie wszyscy spacerowaliśmy po polach, na których rozegrały się historyczne wydarzenia.

  Wycieczkę przygotowała i poprowadziła nasza koleżanka z klasy, Klaudia Komenda. Była to solidna lekcja historii i myślę, że szybko jej nie zapomnimy, bo przybliżyła nam postać Naczelnika Powstania i sprawiła, że przeżywaliśmy losy Insurekcji tam, gdzie się ona rozegrała.

Paulina Pasek klasa IIcr

 

2

1

 

 

Obchody 72. rocznicy wyzwolenia hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych oraz 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

   11 kwietnia delegacja uczniów klasy 3dr brała udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy wyzwolenia hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych oraz 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 22. rocznicy poświęcenia symbolicznej mogiły- Pomnika Ofiar Komunizmu.
  Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Rakowickim i obejmowały przemówienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych, Mszę Świętą w intencji Ofiar zamordowanych w Katyniu, wszystkich Ofiar Komunizmu oraz apel patriotyczny przy Pomniku Ofiar Komunizmu.

 

"Vivat Kościuszko!" 

   24 marca klasa II ef wzięła udział w inauguracji Roku Kościuszkowskiego, ustanowionego w dwusetną rocznicę śmierci polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego. Uroczystość odbyła się na Kopcu Kościuszki. Uczniowie zwiedzili zabytkowe wnętrze Fortu 2 , wzięli udział w logicznej grze edukacyjnej. Zwiedzili również ekspozycję „Pracownia Inżyniera Kościuszki” i wystawę figur woskowych „Polaków drogi do wolności”, stając „twarzą w twarz” z największymi polskimi bohaterami. Z Kopca można było podziwiała panoramę Krakowa z widokiem na Wawel i Sukiennice.

Klaudia Głuszczak klasa II ef.

 

  

Sukces Dominika

   Dominik Boroń z klasy I df został laureatem konkursu historycznego "Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963", zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Kim byli Żołnierze Wyklęci? 

   2 marca 2017 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie z klasy I ag i I df wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym "Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963", zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Małopolskie Kuratorium Oświaty i Akademię Ignatianum w Krakowie. Wszyscy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli w obronie niepodległej Polski.

 

"Patroni naszych ulic" - projekt historyczny realizowany w 2016 r.

   Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres. Uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się w realizację projektu IPN-u "Patroni naszych ulic". Projekt polegał na rozpowszechnianiu informacji wśród mieszkańców naszego miasta na temat patronów poszczególnych ulic. Zostały wybrane dwie ulice: gen. Władysława Andersa oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy nadzieję,  że  dzięki naszej  akcji  mieszkańcy  tych  ulic  bardziej  poznają i docenią swoich wielkich patronów. 

Bardzo dziękuję uczniom, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu.

Jolanta Adamowicz

 

patroni naszych ulic

  

Spotkanie z majorem Mieczysławem Brodniewskim, żołnierzem AK

   14 grudnia w auli naszej szkoły odbyło się niezwykłe spotkanie młodzieży klas pierwszych i drugich z Kombatantem II wojny światowej mjr Mieczysławem Brodniewskim,  który  od 1942 r. działał  w  oddziałach  AK  w  Obwodzie Dębica. W czasie kampanii wrześniowej brał czynny udział w jednostce pomocniczej  przy  ochronie  mostów,  schronów i obsłudze łączności. Nasz gość z przejęciem i niezwykłym realizmem opowiadał o ważnych wydarzeniach, wpisanych w dzieje naszej Ojczyzny. Opowieści dotyczyły zbrojnych akcji przeciwko okupantowi, trudnych warunków podczas udzielania pomocy medycznej rannym żołnierzom, codziennego życia w kraju ogarniętym wojenną grozą. Uczestnicy  spotkania  mieli wyjątkową okazję zobaczyć i posłuchać żywego  świadka historii,  co  w  obecnych  czasach  staje  się  pewnym wyróżnieniem i niezapomnianym doświadczeniem. Młodzież podziękowała za przykład życia w służbie Ojczyzny. Współorganizatorami spotkania byli Pan Dyrektor Andrzej Januszkiewicz i Pani Dyrektor Marzena Lenar.

 

Kraków-Berlin: dziesiąte spotkanie

   Już  po  raz  dziesiąty  młodzież  naszej  szkoły  z  klas  pierwszych drugich i trzecich spotkała się z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły Robert Jungk-Oberschule w Berlinie. Wymiana młodzieży odbyła się w dniach od 30 września do 7 października 2016 r. Program  był  dla wszystkich  uczestników  bardzo  interesujący  i  różnorodny. Cały  tydzień obfitował w liczne atrakcje, wspólne gry i zabawy, które pozwoliły nam dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy, jak też zapamiętać imiona przyjaciół. W  grupach  międzynarodowych, w formie gry ulicznej, zwiedzaliśmy Berlin. Mieliśmy  okazję  zobaczyć,  jak  wygląda  nauka w szkole berlińskiej i dowiedzieć się, czym różni się tamten system edukacji od polskiego. Mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat II wojny światowej, zwiedzając Miejsce Pamięci Muzeum Sachsenhausen-były nazistowski obóz koncentracyjny.

  Dzięki wymianie poznaliśmy realia i styl życia naszych niemieckich sąsiadów. Udało się przełamać bariery językowe i odważnie konwersować po niemiecku i angielsku. Czas spędzony w Niemczech był pełen wrażeń i emocji. Cieszymy się z tego, że poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi. Na szczęście nie jest to koniec naszej przygody, gdyż już w maju 2017 roku będziemy gościć naszych niemieckich przyjaciół w Lublinie.

Paulina Stryszowska klasa I bg


IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

   Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z polską ortografią. 4 października 41 osób z uwagą wsłuchiwało się w dyktowany tekst, tym razem była to krótka historia Polskiego Radia. Wyniki poznamy już niedługo, liczymy na kolejny etap konkursu!

  


77. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

   17 września 1939 roku najeźdźca sowiecki przekroczył wschodnią granicę Polski, by wraz z niemieckim okupantem położyć kres istnieniu państwa polskiego.  Aby  uczcić  pamięć  tamtych wydarzeń, delegacja ZSPM wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła we mszy św. w Bazylice Mariackiej, koncelebrowanej w intencji wszystkich ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu.

   Heroiczną walkę obrońców niepodległości Polski upamiętnił przemarsz uczestników uroczystości, w tym m.in. Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbary Nowak, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związku Sybiraków, Związku Piłsudczyków. Pod  Krzyżem  Pamięci  Narodowej  złożono kwiaty i zapalono znicze. Apelem pamięci i salwą honorową złożono hołd bohaterom obrońcom wolności i suwerenności państwa polskiego.

 


125. rocznica urodzin Zenona Klemensiewicza

   Delegacja młodzieży, z klas: IV ag oraz II ef razem z panią prof. Anną Wnętrzak-Wnorowską, udała się 2 września br. na Cmentarz Rakowicki na grób patrona naszej szkoły Zenona Klemensiewicza, by jak co roku złożyć kwiaty i zapalić znicze na Jego mogile. Prof. Zenon Klemensiewicz urodził się 2 września 1891 roku. Był wybitnym językoznawcą, dydaktykiem, autorem podręczników, wzorem nauczyciela i patrioty. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie, później był wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Walczył w I wojnie światowej oraz w wojnie bolszewickiej w 1920 roku. W czasie II wojny światowej zajmował się tajnym nauczaniem. Na tajne komplety uczęszczał do niego m.in. niedawno zmarły kardynał Franciszek Macharski, który po latach powiedział o swoim nauczycielu: "Był moim Mistrzem".

   Dorobek naukowy Klemensiewicza liczy ponad 500 publikacji z zakresu składni, stylistyki i historii języka polskiego. Życie Profesora zostało przerwane nagle, 2 kwietnia 1969 roku, gdy wracał do Krakowa z Warszawy, gdzie uczestniczył w konferencji prasoznawczej. Zginął w katastrofie lotniczej w pobliżu Policy w okolicach Zawoi (niedaleko Suchej Beskidzkiej). Miał wówczas 78 lat.

 


Dzień Krakowski

   "Piórem  czy  bronią?  Postawy  polskich  artystów  i  bohaterów  przełomu XIX i XX wieku" to temat tegorocznego DNIA KRAKOWSKIEGO, który dnia 7 września 2016r., uczniowie naszej szkoły spędzili w kilku oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: w Kamienicy Szołayskich, w Pawilonie Józefa Czapskiego, w Domu Józefa Mehoffera, w Sukiennicach, w Galerii Sztuka Polska XIX wieku, w Gmachu Głównym, w Galerii "Sztuka Polska XX wieku" i w Galerii "Broń i Barwa w Polsce". Przewodnicy bardzo interesująco opowiadali ciekawe historie, związane z tematyką wystaw zachęcając, uczniów do dyskusji.

 


Patriotyczny początek września

   Pierwszy września to nie tylko dzień, w którym tradycyjnie rozbrzmiewają pierwsze dzwonki w szkołach. W tym dniu obchodzimy również rocznicę wybuchu II wojny światowej. W czwartkowe popołudnie w uroczystościach patriotycznych przy Pomniku Armii Kraków na cmentarzu Rakowickim wzięła udział delegacja naszej szkoły złożona z uczniów klasy 3dr.

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

   1 września  uroczyście  rozpoczęliśmy  rok szkolny 2016/2017. W kościele w Mistrzejowicach ksiądz Mirosław Kubek odprawił mszę świętą w intencji uczniów i nauczycieli. Pan Dyrektor  Andrzej Januszkiewicz  przywitał całą społeczność  szkolną,  w  tym  szczególnie  wyróżnił  nowych  nauczycieli i uczniów, złożył wszystkim życzenia dobrego, efektywnego roku szkolnego. Obejrzeliśmy również część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas drugich, którzy przypomnieli o 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

 


Edukacja Patriotyczna - rok szkolny 2015/2016

248 rocznica zawiązania konfederacji barskiej - kapucyńska lekcja historii

Dnia 26 lutego delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach patriotycznych upamiętniających zawiązanie konfederacji barskiej. Ten zbrojny związek szlachty polskiej utworzono w Barze 29 lutego 1768 roku w obronie wiary katolickiej i niepodległości. W swej przeszłości Zakonnicy byli silnie związani z Konfederatami, aktywnie z nimi współdziałali, a kilku kleryków chwyciło za broń w obronie najwyższych wartości. Pamięć o poległych przetrwała i do dziś jest pielęgnowana dzięki organizatorom tej uroczystości: Stowarzyszeniu Upamiętnienia Konfederacji Barskiej i Związkowi Piłsudczyków w Krakowie.

Uroczystość zainaugurowała Msza święta w kościele oo. Kapucynów w Krakowie, a całość uszlachetnił występ aktorki Alicji Kondraciuk i Chóru Albertinum, w którego wykonaniu wysłuchaliśmy Pieśni Konfederatów Barskich. Po Mszy świętej pod krzyżem Konfederatów złożono kwiaty i zapalono znicze w intencji poległych z Ojczyznę.

1

2

5

3

4

 

 

 

170 rocznica Powstania Krakowskiego

?Nie zapomnijmy o przodkach naszych i ich heroizmie??

      Dnia 22 lutego, na Starym Cmentarzu Podgórskim w Krakowie, poczet sztandarowy z naszej szkoły uczestniczył w obchodach upamiętniających 170 rocznicę Powstania Krakowskiego i rocznicę śmierci jego głównego organizatora, działacza niepodległościowego i Sekretarza Rządu Narodowego ? Edwarda Dembowskiego.

       Powstanie Krakowskie miało być zarzewiem ogólnonarodowego zrywu niepodległościowego przeciwko zaborcom. Trwało od 21 lutego do 4 marca 1846 roku. Oddziały powstańcze nie miały szans z ogromną przewagą wojsk austriackich. Mimo to Edward Dembowski nie rezygnował. Chciał przemówić do chłopów podburzonych przez zaborców. W tym celu 27 lutego 1846 roku wyruszył z procesją patriotyczną do Podgórza. Dembowski i 28 powstańców zginęli, gdy wojska austriackie ostrzelały pochód.

      Gości przybyłych na uroczyste obchody powitał płk. Tadeusz Bieńkowicz, jeden z dowódców Armii Krajowej, odznaczony Orderem Virtuti Militari. Następnie mogliśmy wysłuchać przemówienia Kazimierza Barczyka ? Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, a dzieci z Przedszkola nr 7 im. Edwarda Dembowskiego przygotowały krótką część artystyczną. Przybyli goście złożyli kwiaty przy mogile Edwarda Dembowskiego, a ?Apel Pamięci? i salwa honorowa podkreśliły doniosłość uroczystości.

 002 

003

004

005

 

Obchody Powstania Styczniowego

Dnia 15 stycznia 2016r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie obchodziliśmy 153 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Przy Grobowcu Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego został oddany hołd bohaterom największego zrywu narodowowyzwoleńczego Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Prowadzący uroczystość, dr Konrad Meus przedstawił rys historyczny Powstania Styczniowego, natomiast Ojciec Jerzy Pająk odprawił modlitwę w intencji poległych Powstańców. Uroczystość została zakończona złożeniem wieńców na grobach Powstańców i zapaleniem zniczy.

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych reprezentował Poczet Sztandarowy- klasa II dr oraz p. Kinga Dziobek.

Spotkanie z drukarzem, działaczem Solidarności - 34 rocznica stanu wojennego

12  grudnia  2015 r.  w  naszej  szkole  odbyły  się  żywe  lekcje  historii
?Od wolnego słowa do niepodległości?, prowadzone przez działacza Solidarności p. Leszka Jaranowskiego, drukarza podziemnego ?Hutnika?. Wprowadzeniem do tematu spotkania były artystyczne prezentacje inspirowane PRL-em, w wykonaniu naszych uczennic z klasy I cr i III dr. Następnie młodzież dowiedziała się, jak wyglądała niezależna działalność wydawnicza i praca podziemnych drukarzy, poznała  tajniki różnych technik druku i metod kolportażu. Niektórzy uczniowie mógli poczuć się jak prawdziwi  konspiratorzy i własnoręcznie wydrukować ulotkę na oryginalnych maszynach z tamtego okresu.

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie
os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków