FOTOGRAF
DRUKARZ OFFSETOWY
OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW
TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ
TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK REKLAMY
Lekcja języka polskiego i historii sztuki w Rydlówce
7 listopada, uczniowie klas 4cf i 5ag mieli okazję w namacalny, niemalże sposób poczuć klimat i atmosferę 20 listopada 1900 roku.
To właśnie wtedy odbyło się wesele Lucjana Rydla, krakowskiego inteligenta i Jadwigi Mikołajczykówny, chłopki z Bronowic. Uwiecznione, jak wiemy przez przyjaciela i świadka tych zdarzeń, Stanisława Wyspiańskiego w dramacie ,,Wesele”.
Zabytkowy dworek, należący wówczas do Włodzimierza Tetmajera jest dzisiaj Muzeum, gdzie w świetlicy, alkierzu, izbie tanecznej i izbie sceny, uczniowie mogli podziwiać eksponaty należące do rodziny Rydlów i Tetmajerów, obrazy młodopolskich artystów, a przede wszystkim dokładnie odtworzyć didaskalia dramatu Wyspiańskiego i stanąć w miejscu, gdzie szczelnie zapięty w swój czarny tużurek stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi stalowymi, niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, a tu do tej izby raz po raz wchodziło po parę osób, raz po raz dolatywał jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę…”(Tadeusz Boy-Żeleński Plotka o Weselu).
W niezwykle barwny i interesujący sposób historię miejsca przybliżył Pan Rafał Bednarz.
Rafał Bednarz, Magdalena Mastalska









