1.jpg3.jpg4.jpg5.jpgdruk2.jpgdruk3.jpgdruk4.jpgdruk5.jpg

Erasmus Plus w Krakowie

W dniach 23-29 kwietnia gościliśmy w Krakowie prawie pięćdziesięciu uczestników programu Erasmus Plus Edukacja Szkolna Partnerstwa Strategiczne „Healthy Body, Sustainable World 2015-2018” z 7 krajów: Bułgarii, Grecji, Holandii, Włoch, Turcji, Francji i Martyniki.

W ciągu 6 dni pobytu goście brali udział w wielu aktywnościach projektowych, takich jak:

  • zwiedzanie Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza,
  • spływ Dunajcem, zwiedzanie zapory i zamku w Niedzicy,
  • wizyta w wytwórni naturalnych soków owocowych Maurer w Zabrzeżu,
  • zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce
  • wizyta w Fabryce Schindlera.

27 kwietnia cała grupa uczestniczyła w zajęciach w szkole, zaprezentowane zostało nowe wydanie gazety projektowej oraz plakat z wyróżnionymi  za  wkład  pracy  uczniami. Redakcja gazety przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej etapy powstawania czasopisma oraz podstawowe metody obróbki tekstów i obrazów. Uczniowie ze szkół partnerskich pracowali nad słownictwem związanym ze sztuką dekoracji stołów i obejrzeli prezentacje na temat diet celebrytów.

W Tomaszowicach odbyły się warsztaty fotografii kulinarnej, w ramach których zaprezentowano sposoby aranżacji elementów planu zdjęciowego, oświetlenia i doboru parametrów ekspozycji. Uczestnicy wzięli udział w konkursie na najlepszą dekorację stołów, oddającą klimat i cechy krajów z których pochodzą.

Tydzień szybko minął ale wspólnie spędzone chwile pozostaną długo w pamięci zarówno gości jak i gospodarzy.

Spotkanie w Warnie, Bułgaria - 9-15 października 2016

Grupka uczniów z nauczycielami już po raz kolejny miała szansę wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej w Warnie Liceum Akademika Metodi Popov'a.

W ramach prac projektowych braliśmy udział w wielu interesujących wydarzeniach. W czasie warsztatów kulinarnych pod okiem Master Chef'a szkoliliśmy się w podnoszeniu naszych umiejętności kucharskich i m.in. piklowaliśmy warzywa. Na scenie prezentowaliśmy angielskie wersje polskich przysłów, obserwowaliśmy pracę i osiągnięcia małych przedsiębiorstw rodzinnych w gospodarstwach ekologicznych oraz funkcjonowanie dużej fabryki jesiotrów i ikry.

Zwiedzaliśmy piękne miejsca, min. klasztor skalny Aładża, Wielkie Tarnowo i Półwysep Kavarna. Próbowaliśmy różne potrawy, z których najbardziej smakowała nam szopska sałata i małże z Morza Czarnego. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni i mamy niezapomniane wspomnienia.

Dziękujemy Erasmus Plus!

Spotkanie Erasmus+ Grecja - Kreta

W dniach od 16 do 22 lutego cztery uczennice Anna Koczwara, Sylwia Grzesik, Ewa Zajas i Wanessa Rapacz wraz z nauczycielami Joanną Barteczko-Kocjan i Tomaszem Palonkiem wyruszyli na wyspę Kretę w ramach programu Erasmus+. W programie było dużo ciekawych miejsc do zwiedzania np. w mieście Sitia oraz jego okolicach - fabryka miodu, malowniczy protestancki klasztor z sąsiadującą winiarnią i wytwórnią organicznej oliwy z oliwek. Mieliśmy możliwość degustacji wielu tradycyjnych potraw z tej słonecznej wyspy, np. placków pszennych z gulaszem z owoców morza. Zwiedziliśmy naszą partnerską szkołę, w której zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci oraz zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy w projekcie. Tematem tego spotkania był "Food in History" (jedzenie na przestrzeni wieków), czyli jak nasi przodkowie zdobywali pożywienie, jak często i co jedli. W ostatnim dniu naszej wizyty pojechaliśmy do Heraklionu, gdzie zwiedziliśmy rozległe ruiny pałacu Minosa, pochodzącego z okresu 2000-1400 p.n.e. Każdego dnia towarzyszyły nam niesamowite wrażenia... wróciliśmy zachwyceni...

Nasz człowiek w Niemczech

Przez cały czerwiec 2015 roku jeden z nauczycieli przedmiotów zawodowych uczący w naszej szkole przebywał na specjalistycznym kusie w Niemczech. Na zaproszenie organizacji Print Promotion i Ausbildungszentrum Polygrafie do Chemnitz w Saksoni zjechało 15 uczestników z całego świata. W wększości byli to pracownicy naukowi uniwersytetów i uczeni technicznych zajmujących się kształceniem młodzieży w kierunkach związanych z grafiką i drukarstwem. Podczas licznych szkoleń i wycieczek do firm związanych z branżą poligraficzną mogli się zapoznać z najnowszymi trendami i technologiami. Cieszy fakt, że jako szkoła należymy do ścisłej światowej czołówki w kształceniu przyszłych grafików i drukarzy, a nasi nauczyciele to wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Dzień niemiecki

9 kwietnia 2015 r. zawitała wreszcie do Krakowa i do naszej szkoły długo oczekiwana wiosna. A w auli szkolnej rozgościł się zając wielkanocny (wraz z innymi uczniami z klasy II dr) promujący niemieckie zwyczaje świąteczne. Na uroczystość, w której brały udział klasy I-III, przybyli specjalnie goście z zaprzyjaźnionej z nami Robert-Jungk-Oberschule w Berlinie, pan Maciej Łęcki i pan Uwe Zimmermann. Informacje o zwyczajach świątecznych przeplatały się z zabawami, krzyżówką językową, zagadkami, rebusami dotyczącymi Wielkanocy. Chętni uczniowie tworzyli niepowtarzalne bukiety wielkanocne. Poza tym słuchaliśmy piosenki "Kuckuck, Kuckuck", poznawaliśmy wierszyki, za których wyrecytowanie otrzymuje się w Niemczech czekoladowe jajka lub zajączki. Wszyscy uczestnicy mogli częstować się typowymi dla okresu Wielkanocy wypiekami oraz kawą i herbatą. Nauczyciele języka niemieckiego zachęcali uczniów do udziału w projekcie "Geteilte Geschichte, gemeinsam in die Zukunft", którego ósma edycja rozpocznie się już we wrześniu 2015 r. Będzie to 8-dniowy pobyt w Ośrodku fundacji Kurta Löwensteina w Werftpfuhl pod Berlinem z rewizytą w Lublinie w maju 2016 r., gdzie teamerzy poprowadzą ciekawe zajęcia. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie
os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków