Ułatwienia dostępu

Skip to main content
FOTOGRAF

FOTOGRAF

DRUKARZ OFFSETOWY

DRUKARZ OFFSETOWY

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

 TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

Wycieczka do Wiednia

 Secesja Klimta, muzyka Mozarta i Beethovena, bogaty dorobek monarchii Habsburgów, ale i kawałek tortu Sachera z widokiem na Katedrę św. Szczepana lub Diabelskie Koło na Praterze… O tych urokach stolicy Austrii mogła przekonać się, a także doświadczyć ich grupa uczniów Poligrafika, która  w dniach 28-30 kwietnia, pod opieką Pani Ewy Klobassa-Zrenckiej, Bogusławy Bugaj i Magdaleny Mastalskiej poznawała atrakcje Wiednia. Miasta, które łączy stare z nowym i wciąż ma urok eklektycznej i staroświeckiej stolicy.


    Począwszy od wzgórza Kahlenberg, gdzie w 1683 roku dowodził zwycięskimi wojskami  król Jan III Sobieski podczas tzw. odsieczy wiedeńskiej, poprzez spacer wzdłuż malowniczych winnic Grinzing, z panoramą miasta, uczniowie mogli zapoznać się
z niezwykłymi zbiorami monumentalnych muzeów wiedeńskich. W Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu) z kolekcją obrazów malarstwa europejskiego od XV do XVIII wieku, w tym dziełami, m.in. Pietera BrueglaPetera Paula Rubensa, Tycjana, Rembrandta van Rijn, Velazqueza, a  w Naturhistorisches Museum Wien (Muzeum Historii Naturalnej) zobaczyć,  m.in. słynną Wenus z Willendorfu , szkielety dinozaurów, cuda geologii. Poza tym Galeria Albertina z kolekcją grafik, ale
i dziełami impresjonistów,  a także sztuką współczesną i oczywiście ikoniczny już ,,Pocałunek” Gustawa Klimta w Belvedere.  Ponadto,  Ringstrasse, gotycka Katedra św. Szczepana, Pawilon Secesji,  Burggarten, Hofburg, Dom Hundertwassera, Pałac Schönbrunn i oczywiście rozrywka w lunaparku z XVIII wieku, czyli Prater.

   Wiedeń, to tygiel architektury i sztuki, począwszy od średniowiecza, przez renesans, barok, klasycyzm, aż po XIX wiek i magię secesji oraz niezwykłą sztukę współczesną. Dlatego też wyjazd do stolicy Austrii na pewno stał się dla uczniów nie tylko mile spędzonym czasem i okazją do integracji, ale również  namacalną lekcją historii, geografii i sztuki w blaskach prawie majowego słońca.

 

 

Wiedeńskie impresje z wycieczki szkolnej do stolicy Austrii.

Organizacja wyjazdu: prof. Ewa Klobassa - Zrencka

 

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza

os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków

tel. 12-648-49-03
fax 12-649-91-55 w. 11

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPKA – Tu jesteśmy