FOTOGRAF

DRUKARZ OFFSETOWY

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

Konkurs Graficzny

zaj plakat Essa pl

 

Słowo od jury

W tym roku szukamy pozytywów: chcemy zobaczyć radość, dumę, nadzieję… Zero czerni!Essa to wyraz wykrzyknikowy najczęściej stosowany w momentach triumfu, dumy lub euforii. Niemal zawsze odnosi się do pozytywnych przeżyć. Najczęściej wypowiadany jest podczas kulminacyjnego momentu radości. Ranga sukcesu nie ma znaczenia, essa może nam towarzyszyć zarówno w przypadku małych, jak i dużych osiągnięć. Nierzadko słowo używane jest także w kontekście udanej zabawy. [Polszczyzna.pl] Słowo zostało wybrane młodzieżowym słowem roku 2023 przez Was, przez uczestników naszego konkursu.

Essa ma już swoją ikonografię, zamkniętą również w emotce, ma rączkę: skrajne palce w górę, trzy środkowe zgięte. Spoiler: tego symbolu w waszych pracach widzieć nie chcemy. W końcu nie może być za łatwo.

I by prace były jeszcze ciekawsze i urozmaicone, zasieję trochę wątpliwości…

Łatwo poszło - essa! Ale czy to, co przychodzi łatwo, ma wartość? Czy kształtują nas sukcesy, czy porażki? Czy można, wystarczy, należy polegać wyłącznie na szczęściu? Essa wywodzi się z imprez, chilloutów, melanży. Czy życie, to tylko wielki melanż?

A może luz, dystans są zawsze potrzebne? Może odrobina szczęścia jest niezbędna do odniesienia sukcesu? A może sukces jest przereklamowany i chodzi raczej o to, by mieć proste, szczęśliwe życie? W końcu każdemu najpierw życzymy szczęścia.

Essy nie da się zrozumieć. Essę trzeba wyczuć i poczuć. Czy to odczucie da się zobrazować? Na pewno. W końcu “mieć essę” oznacza tyle, co “być szczęśliwym”, “mieć radość”, nawet jeśli tylko tu i teraz. Co sprawia, że czujecie się szczęśliwi, że przepełnia Was radość?

Jak co roku docenimy kreatywność i nakład włożonej pracy. Pracy plastycznej, ale również pracy myślowej. Tak jak essa nie jest jednoznaczna, tak samo dobra sztuka jednoznaczna nie jest. Budzi więcej wątpliwości, niż udziela odpowiedzi, otwiera dyskusję, a nie ją zamyka, pozostawia w odbiorcy niepokój.

PS. Sprawdźcie wymogi techniczne zapisane w regulaminie! Sprawdźcie je kilka razy. Nie lubimy odrzucać prac, bo nie są poziome, bo nie są plikami pdf, bo mają za małą rozdzielczość, ale takie prace, niestety, odrzucić musimy. Żeby była essa, wszystko musi być git.

Ziemowit Kościelny

Regulamin Międzynarodowego Konkursu Graficznego i karta zgłoszenia - do pobrania na dole strony.

 

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych
im. Zenona Klemensiewicza