Ułatwienia dostępu

Skip to main content
FOTOGRAF

FOTOGRAF

DRUKARZ OFFSETOWY

DRUKARZ OFFSETOWY

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

 TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK REKLAMY

TECHNIK REKLAMY

Delegacja młodzieży na Cmentarzu Rakowickim w 84. rocznicę śmierci Wacława Anczyca

Drukarstwo należy do jednego z najtrudniejszych

przemysłów, o cechach prawdziwego artyzmu

i dlatego wysokie stawia dla robotnika wymagania.

                                                    /Wacław Anczyc/

27 września minęła 84. rocznica śmierci Wacława Anczyca – założyciela naszej szkoły.

Aby godnie uczcić pamięć o Zmarłym, delegacja uczniów z kl. II er złożyła wiązankę i znicze na Jego grobie. Wacław Anczyc zostawił po sobie pomnik – naszą szkołę, która działa od 114 lat.

 

                                                                

                                                                      ***

Wacław Anczyc, znany krakowski drukarz, już na początku XX stulecia wiedział, że przemysł, który reprezentuje, musi iść z duchem czasu, nie może być obojętny na  szybki postęp i powinien uwzględniać wszelkie nowości. Argumentował to w następujący sposób: Drukarstwo dzisiejsze nie stanowi wyjątku w tym szalonym wyścigu w postępie, a drukarstwo krakowskie stara się wedle sił, mimo trudnych politycznych i ekonomicznych warunków naszych, iść w ślady za starszą bracią Zachodu. Dowodem tego głośne uznanie prasy zagranicznej, przyznającej niejednokrotnie, że drukarstwo nasze zajmuje godne miejsce            w gronie najwyżej rozwiniętych krajów zachodnich. Aby jednak w tym pochodzie kultury nie pozostało w tyle, potrzeba mu prócz światłego i ambitnego kierownictwa, w równej mierze zdolnych i inteligentnych współpracowników[1].

Uznał, że koniecznością jest profesjonalne kształcenie przyszłych adeptów zaszczytnego zawodu drukarza. Wobec tego w roku 1908 wraz ze Stowarzyszeniem Drukarzy i Litografów założył szkołę dla drukarzy.

Nadano jej bardzo długą nazwę: Uzupełniająca Zawodowa Szkoła Przemysłowa Gremium Stowarzyszenia Drukarzy i Litografów w Krakowie. Zdecydowano, że będzie to szkoła dwuletnia, wieczorowa, męska i co ważne – bezpłatna, zaś  rok szkolny potrwa            8 miesięcy, a tygodniowy limit zajęć w każdej kasie wyniesie po 8 godzin.

Rada Miasta Krakowa ustaliła, że szkoła będzie się mieściła w dwóch salach              na parterze w Szkole Wydziałowej Męskiej im. Jana Kochanowskiego przy ul. Loretańskiej 16. Tam właśnie, do 1914 roku, do wybuchu I wojny światowej była pierwsza siedziba naszej szkoły.

***

Takie to były początki naszej szkoły, która po dziesięciu przeprowadzkach, wreszcie znalazła swoje lokum na os. Tysiąclecia 38 i funkcjonuje tu już 26 lat.

 

[1] Sprawozdanie pierwszego kursu drukarskiego dla uczniów drukarń i litografii, Kraków 1904, s. 3.

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza

os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków

tel. 12-648-49-03
fax 12-649-91-55 w. 11

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPKA – Tu jesteśmy

FB