Ułatwienia dostępu

Skip to main content
FOTOGRAF

FOTOGRAF

DRUKARZ OFFSETOWY

DRUKARZ OFFSETOWY

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

 TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

„ Nad brzegiem Olzy, w cudownej dolinie…” czyli – spotkanie z Cieszynem

Cieszyn – położony nad Olzą, wielu może utożsamiać z wafelkami Prince Polo. My, uczniowie klasy 2 az, postanowiliśmy dowiedzieć się, co poza legendarnym smakołykiem przyciąga każdego roku dziesiątki tysięcy turystów. 26 maja wyruszyliśmy na spotkanie z jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast południowej Polski.

 

Szybko zrozumieliśmy, dlaczego Cieszyn jest nazywany „małym Wiedniem”. W zabytkowej części miasta przywitały nas eleganckie kamieniczki, a urok cieszyńskich uliczek sprawił, że przenieśliśmy się w czasy panowania austriackiej dynastii Habsburgów. Historyczne dzieje Śląska Cieszyńskiego przybliżyła nam pani przewodniczka podczas zwiedzania najstarszego publicznego muzeum w Polsce. Archeologiczne, historyczne

i artystyczne ciekawostki rozbudziły naszą wyobraźnię o mieszkańcach tego wielokulturowego miasta.

Ważnym punktem zwiedzania Cieszyna, w związku z trwającym rokiem poetki Wisławy Szymborskiej, było odszukanie kawiarni-księgarni „Kornel i przyjaciele”. To miejsce szczególne dla miłośników kawy
i książek. Nie brakuje tu pamiątek po pisarzu Kornelu Filipowiczu i silnie z nim związanej Wisławy Szymborskiej. Nasza Noblistka chętnie przyjeżdżała do Cieszyna i pisała: „lubię atmosferę tego miasta, zatrzymanego, stojącego na bocznym torze czasu…”.

Od rynku skierowaliśmy się w stronę Studni Trzech Braci. Legenda głosi, że w tym miejscu zeszły się drogi Bolka, Leszka oraz Cieszka. Uradowani ze spotkania bracia założyli gród, dzisiejszy Cieszyn. Naszą uwagę przyciągnął skwer Ireny Sendlerowej z charakterystyczną czerwoną budką. W tym miejscu mieszkańcy mogą zostawić lub pożyczyć książkę. Za największą atrakcję turystyczną uważana jest Wenecja cieszyńska- część Starego Miasta nad korytem sztucznego kanału Młynówki. Budynki należały do rzemieślników, którzy do pracy potrzebowali dostępu do wody. Jednak najwięcej emocji wzbudziło w nas przejście graniczne na moście Przyjaźni. Każdy chciał mieć zdjęcie stojąc jedną nogą w Polsce a drugą w Czechach. Drugim obiektem, który obowiązkowo należało uwiecznić na fotografii była najstarsza budowla chrześcijańska w Polsce – Rotunda św. Mikołaja. Zwieńczeniem wycieczki był widok na panoramę miasta z Wieży Piastowskiej.

Możemy śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonanie. Teraz Cieszyn nie będzie nam się kojarzył tylko
z wafelkiem, ale przede wszystkim z piękną architekturą, ciekawą kulturą i skomplikowaną historią.

Wychowawca klasy

Dominika Małysa

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza

os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków

tel. 12-648-49-03
fax 12-649-91-55 w. 11

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPKA – Tu jesteśmy