FOTOGRAF
DRUKARZ OFFSETOWY
OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW
TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ
TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK REKLAMY
Warsztaty w Muzeum Etnograficznym
W dniach 5-6 października w Domu Esterki (Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 46) zaprezentowane zostały
efekty warsztatów
prowadzonych przez Klaudię Kot, które odbyły się na początku września jako wydarzenie towarzyszące wystawie Muzeum Etnograficznego w Krakowie pod nazwą „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”.
Głównym celem wspólnych działań artystycznych było nie tylko zgłębienie tematu wędrówki, ale także aktywne zaangażowanie uczestników w odkrywanie miejskiej przestrzeni. Poprzez tworzenie map i wizualnych notatek, uczestnicy mieli okazję zastanowić się nad swoimi codziennymi trasami, świadomym stawianiem kroków oraz odkrywaniem nowych, nieznanych wcześniej aspektów miasta, skupiając się na krakowskim Kazimierzu.
Propozycja wystawiennicza nazwana „genius loci wędrówki”, stanowi również zaproszenie do dyskusji na temat szeroko rozumianej sztuki wędrowania. Zwraca uwagę na jej wpływ na naszą percepcję kulturową oraz relacje z miejscami, w których się znajdujemy. Wystawa zachęca do refleksji nad tym, jak nasze wędrówki mogą kształtować sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy przestrzeni wokół nas.
Ekspozycję zdominowały prace fotograficzne, które uchwyciły różnorodne aspekty wędrówki i miejskiej przestrzeni. Jednak oprócz tradycyjnych form sztuki wizualnej, znalazło się również miejsce na nowatorskie podejście do tematu wędrówki oraz towarzyszących jej procesów. Autorskie mapy oraz wizualne notatki w postaci analogowych kolaży czy praca z tekstem - to wszystko powstało z myślą o pogłębieniu refleksji nad codziennymi trasami, odkrywaniem nieznanych miejsc oraz relacją człowieka z otoczeniem. Dzięki takiej różnorodności form, wędrówka zostanie ukazania nie tylko jako doświadczenie fizyczne, ale zostaną podkreślone jej intelektualne i emocjonalne aspekty.
Klaudia Kot