FOTOGRAF
DRUKARZ OFFSETOWY
OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW
TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ
TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH
TECHNIK REKLAMY
IX Międzynarodowy Konkurs Graficzny - lista osób zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej
We czwartek, 14 marca 2019 r. w siedzibie Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych obradowało jury konkursowe w składzie: Ziemowit Kościelny – przewodniczący Jury, artysta grafik, Marek Pisarik – właściciel Agencji Reklamowej Motive, Katarzyna Borelowska – artysta intermedialny, Wojciech Kubicki – artysta fotograf. W tym roku końcowej ocenie podlegała rekordowa w historii konkursu liczba prac, bo aż 220. Temat – „Wolność moja, wolność Twoja” – był niewątpliwie trudny, ale umożliwiał różnorakie interpretacje tym samym poszerzając liczbę możliwych rozwiązań, tak merytorycznych jak i estetycznych.
Jeśli wolność pojmujemy jako pewną przestrzeń, to moja wolność jest ograniczona wolnością drugiego człowieka. Mogę postępować dowolnie i mówić co chcę, dopóki swoim postępowaniem i swoimi wypowiedziami nie ograniczam innych. Problemem jest wyznaczenie tej właśnie granicy. Kiedy to, co robię i mówię zaczyna wykraczać poza tę granicę? Czy już sama krytyka drugiego człowieka narusza jego wolność? Czy dopiero prześmiewcza lub wulgarna krytyka? A może dopiero przemoc fizyczna? A może wyraźna granica nie istnieje i każdy mój czyn w taki czy inny sposób oddziałuje na innych ludzi i jakoś ich ogranicza? Czy, wobec tego, powinienem sam ograniczać swoją wolność, by inni mieli więcej swobody? Wolność może być również wspólna i wtedy moja wolność może być fundamentem wolności drugiego człowieka. Ile wolności wywalczę dla siebie, tyle zaznają jej moi bliscy, sąsiedzi, współwyznawcy, myślący podobnie do mnie, moi następcy… A ja mam tyle wolności, ile ktoś inny wywalczył wcześniej dla mnie.
Na początku jury odrzuciło prace niezgodne z regulaminem, w tym te, w których autorzy pominęli obowiązkowe hasło lub użyli elementów ewidentnie „zapożyczonych”. W kolejnym kroku metodą eliminacji wytypowano czterdzieści najciekawszych dzieł, mających znaleźć się w konkursowym katalogu. Przyjęto założenie, że muszą one być oryginalne, przemyślane, wskazywać na zaangażowanie autora, a przede wszystkim muszą być zrozumiałe, choć przyznać trzeba, że w kilku przypadkach Jury musiało sięgnąć do opisów, by się upewnić, co autor miał na myśli. Szybko odpadły prace najsłabsze graficznie, najbardziej oczywiste, a także kontrowersyjne – drastyczne wizualnie lub wątpliwe pedagogicznie. Spośród czterdziestki wyłoniono finałową piętnastkę, a następnie przystąpiono do ustalenia pierwszej trójki. Tradycyjnie w grupie finałowej poziom jest wyrównany, konkurencja naprawdę ostra, a każdy z jurorów ma własne preferencje i mocne argumenty na ich poparcie. Tym razem ostateczna selekcja zwycięzców wymagała dłuższej dyskusji i aż dwóch głosowań.
Co roku prace konkursowe zaskakują nas, bawią, zastanawiają, zachwycają. Wybór jest często trudny i pozostawia niedosyt, bo świetnych prac jest więcej, niż miejsc na podium. Jednak to konkurs – ktoś musi odpaść, a ktoś wygrać. Mamy nadzieję, że nasz wybór kształtuje gust odbiorców, autorom wskazuje drogę, w przegranych wzmaga determinację, a laureatów umacnia i inspiruje do dalszej pracy.
Ziemowit Kościelny –przewodniczący Jury, Kraków 2019r.
Z przyjemnością ogłaszamy listę z nazwiskami osób, które zakwalifikowały się do ścisłej piętnastki. W ramach wyróżnienia prace tych uczestników prezentowane będą na końcowej wystawie w Galerii Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie oraz zostaną zawarte w katalogu. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się spotkać z wszystkimi wyróżnionymi autorami na Gali rozdania nagród, która odbędzie się 5 kwietnia 2019r.o godz. 12.00 w siedzibie szkoły.
Lista osób zakwalifikowanych do pokonkursowej wystawy prac:
Wiktoria Ćmiel - Zamość
Nikola Manaskova - Olomuniec
Rafał Bańdura - Lanckorona
Wiktor Izbrecht - Grodków
Krystof Papicka - Olomuniec
Anna Górska - Mosina
Natalie Reisenauer - Olomuniec
Denisa Langerova - Olomuniec
Weronika Kuliberta - Zębowice
Richard Mara - Olomuniec
Patryk Sobik - Wilmowice
Julia Kluska - Kraków
Dominika Trzeszkowska - Częstochowa
Wasek Magdalena - Wrocław
Buchman Mikołaj - Wrocław
Wszyscy autorzy, którzy nie zakwalifikowali się do ścisłej piętnastki są zaproszeni na Galę rozdania nagród – w tym celu bardzo prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Koordynator Konkursu
Katarzyna Stwora